Newsletter

Přes 600 lyžařů rozzářilo Jizerské hory na Bedřichovském Night Light Marathonu. Sobotní třicítku klasicky ovládli Knop a Kocumová

27.1.2024
Foto

17. sezóna ČEZ SkiTour pokračovala druhou zastávkou v srdci Jizerských hor. Bedřichovský Night Light Marathon 2024 rozzářil lesy Jizerek 26. a 27. ledna. Program odstartoval v pátek večer závody Volkswagen 17.5 a 30 km volnou technikou. Sobotní závodní den zahájily odpolední dětské závody Mini SkiTour. Večer pak patřil závodům klasickou technikou na 30, 17.5 a ČT 10 km. Zejména páteční počasí v Bedřichově prověřilo každého závodníka. Akce se účastnilo několik významných tváří českého sportu - Martin Koukal, Zuzana Kocumová, Marcela Joglová i Petr Knop.

Sobotní závodní den byl zahájen dětskými závody Mini SkiTour na bedřichovském stadionu. První startovní výstřel zazněl v 16 hodin, kdy se na svou 300 metrů dlouhou trať vydali nejmladší běžkaři a běžkařky do pěti let. Mini SkiTour pokračovala závody na distancích 500 metrů a 1, 2 a 4 kilometry podle věku. „Jelo se mi dnes opravdu dobře, příští rok pojedu určitě zase,“ pochlubila se nám po průjezdu cílovou bránou vítězka 2kilometrové tratě Michaela Kráčmarová.

Další část druhého závodního dne patřila závodům klasickou technikou. Jako první se do lesů Jizerských hor vydali závodníci nejdelší 30kilometrové distance. Pro vítězství si dojel Petr Knop s časem 1:16:20 a pokračoval tak v sérii vítězství na ČEZ SkiTour. Kategorii žen ovládla bývalá reprezentantka Zuzana Kocumová. Na trati na 17.5 kilometrů projel cílem první Michal Dobrovský v čase 00:50:34. Nejrychlejší ženou v cíli byla Kateřina Moravcová.

Jako poslední odstartoval závod na 10 kilometrů klasicky s Českou televizí. Tu ovládl Vojtěch Malina z TJ Hradiště. „Bylo to skvělé, trať byla rychlá a všude bylo sněhu dostatek. Mou taktikou bylo začít co nejrychleji a udržet to. Většinu trasy jsem jel sám, roztrhalo se to už na začátku,“ referoval Malina v cíli. Na trati byla i Marcela Joglová. "Hodně se těším na tuhle unikátní noční jízdu, bude to moje premiéra," popsala nám na startu desítky, na které si dojela pro druhou příčku v ženách.

I přes aktuálně panující zhoršené sněhové podmínky se spolupořadatelům z Jizerské o.p.s. podařilo připravit tratě ve skvělé kondici pro oba závodní dny. Většina tras Bedřichovského Night Light Marathonu byla vedena po okruhu T-Mobile Magentové stopy. Ze startu na bedřichovském stadionu putovali lyžaři k loveckému zámečku na Nové Louce a dále ke sklářské osadě Kristiánov. Odtud je čekalo strmé stoupání pod sedlo Holubníku. Druhá část okruhu je víceméně rovinatá a klesající. Po projetí kolem ikonického kiosku Hřebínek a návratu na Novou Louku odbočili závodníci sedmnáctky do cíle na stadion, zatímco třicítkáře čekalo ještě jedno 1 kolo.

Během závodního víkendu bylo pro závodníky i diváky připraveno komfortní zázemí na vysoké úrovni. Velký vyhřívaný stan od Skupiny ČEZ a TMobile nabídl příjemné prostředí pro sledování výsledků, relaxaci i zábavné vyžití v ČEZ Energy zóně. O doprovodný program se postarala také ORLEN zóna se sportovními aktivitami. Po slavnostním vyhlášení vítězů byla také v obou závodních dnech vyhodnocena tombola, kde byl hlavní cenou pobyt v horském Resortu Aldrov na 2 noci.

„Tohoto oblíbeného nočního závodu se účastnilo 620 lyžařů napříč generacemi a těšíme se, až se potkáme se závodníky na dalších zastávkách 17. sezony ČEZ SkiTour – přístí víkend pokračujeme Orlickým maratonem a o týden později se do Jizerských hor vrátíme na legendární Jizerskou 50,“ shrnuje za organizátory David Douša z pořádající agentury RAUL.