Newsletter

50 let po Expedici Peru 1970. ČEZ Jizerská 50 spouští registrace i na počest horolezců

18.5.2020   
Foto

Přesně padesát let poté, co parta horolezců vyrazila z peruánské Limy pod vrchol Huascaránu, spouští i na její počest Jizerská 50 registrace do svého 54. ročníku. 

Právě oni stáli u zrodu tradičního zimního závodu a po své tragické expedici se staly jeho symbolem. Když se z kraje roku 1971 konala třetí Jizerská 50, zájem o ní několikanásobně vzrostl. Důvod? Poprvé se jela jako Memoriál Expedice Peru. Stejně jako dnes se na horolezce vzpomínalo při každé příležitosti.

Historie zůstává historií, ale pořadatelé na patnáct účastníků výpravy vzpomínají dodnes. A protože přesně před 50 lety v těchto dnech se horolezci chystali na svůj poslední výstup, na vrchol Huascaránu, chtějí pořadatelé zahájení registrací spojit i s jejich příběhem.

“I po půl století sledujeme tehdejší osud našich chlapců, vzpomínáme, připomínáme. Jejich příběh je nedílnou součástí Jizerské 50 a navždy bude,” vysvětluje Martin Koucký, předseda Ski Klubu Jizerská padesátka.  

Největší český závod v běhu na lyžích s dlouholetou tradicí zahájil své registrace. Třídenní akce v Jizerských horách zaznamenala letos rekordní účast. Přes původní obavy z nedostatku sněhu odstartovalo pod azurovým nebem na čerstvé bílé pokrývce 8 141 běžkařů. Unikátní atmosféru letos ochutnal i dvojnásobný olympijský vítěz Petter Northug, který by rád svou návštěvu českého tradičního závodu zopakoval i v dalších letech.

ČEZ Jizerská 50 proběhne od 12. do 14. února 2021 v Bedřichově. Pořadatelé doufají v hojnou účast také na 54. ročníku, jehož přípravy probíhají i přes sportovní pauzu způsobenou koronavirem. Právě nyní, v době uvolňování opatření, je potřebné přicházet s dobrými zprávami, mezi které bezpochyby patří i spuštění registrace na legendární běžkařský závod.

Jizerská už dávno není jenom 50! Vyrazit mohou závodníci i na poloviční distanci nebo si dát rodinnou “desítku”. Tyto závody jsou klasickou technikou. Volně si pak mohou účastníci zazávodit na 30 km nebo s partou kamarádů ve firemní štafetě. Chybět tradičně nebudou ani dětské závody a bohatý doprovodný program.

Pokud chceš být součástí fenoménu běžeckého lyžování, zaregistruj se už nyní a využij nejnižší cenu startovného. Více na www.jiz50.cz. Registrace na ostatní závody seriálu ČEZ SkiTour budou spuštěny v průběhu léta 2020.

GENERÁLNÍ PARTNER

  ČEZ

PRÉMIOVÝ PARTNER

  T-Mobile

HLAVNÍ PARTNEŘI

  Benzina
  Volkswagen - užitkové vozy
  Pojišťovna VZP

GENERÁLNÍ MEDIÁLNÍ PARTNER

MARKETINGOVÝ PARTNER

  Raul!

PARTNEŘI

  Northfinder
  Enervit
  KAMA
  Swix
  MSK
  Boll
  Crystal Bohemia
  ČHMÚ

Oficiální dodavatelé

  CAT CUT
  TKF

MEDIÁLNÍ PARTNEŘI

  Deník
  Kamsdetmi.com
  Drbna
  bezky.net
  Nordic

Spolupracujeme

  Národní sportovní agentura
  Svaz lyžařů ČR
  Worldloppet
  Kudy z nudy
  Báječné ženy v běhu
  Bieg Piastow
  Outfanatic
  běžkár.sk

Logistický partner SkiTour

  DB Schenker
Výživové okénko