50 let po Expedici Peru 1970. ČEZ Jizerská 50 spouští registrace i na počest horolezců

18.5.2020   
Foto

Přesně padesát let poté, co parta horolezců vyrazila z peruánské Limy pod vrchol Huascaránu, spouští i na její počest Jizerská 50 registrace do svého 54. ročníku. 

Právě oni stáli u zrodu tradičního zimního závodu a po své tragické expedici se staly jeho symbolem. Když se z kraje roku 1971 konala třetí Jizerská 50, zájem o ní několikanásobně vzrostl. Důvod? Poprvé se jela jako Memoriál Expedice Peru. Stejně jako dnes se na horolezce vzpomínalo při každé příležitosti.

Historie zůstává historií, ale pořadatelé na patnáct účastníků výpravy vzpomínají dodnes. A protože přesně před 50 lety v těchto dnech se horolezci chystali na svůj poslední výstup, na vrchol Huascaránu, chtějí pořadatelé zahájení registrací spojit i s jejich příběhem.

“I po půl století sledujeme tehdejší osud našich chlapců, vzpomínáme, připomínáme. Jejich příběh je nedílnou součástí Jizerské 50 a navždy bude,” vysvětluje Martin Koucký, předseda Ski Klubu Jizerská padesátka.  

Největší český závod v běhu na lyžích s dlouholetou tradicí zahájil své registrace. Třídenní akce v Jizerských horách zaznamenala letos rekordní účast. Přes původní obavy z nedostatku sněhu odstartovalo pod azurovým nebem na čerstvé bílé pokrývce 8 141 běžkařů. Unikátní atmosféru letos ochutnal i dvojnásobný olympijský vítěz Petter Northug, který by rád svou návštěvu českého tradičního závodu zopakoval i v dalších letech.

ČEZ Jizerská 50 proběhne od 12. do 14. února 2021 v Bedřichově. Pořadatelé doufají v hojnou účast také na 54. ročníku, jehož přípravy probíhají i přes sportovní pauzu způsobenou koronavirem. Právě nyní, v době uvolňování opatření, je potřebné přicházet s dobrými zprávami, mezi které bezpochyby patří i spuštění registrace na legendární běžkařský závod.

Jizerská už dávno není jenom 50! Vyrazit mohou závodníci i na poloviční distanci nebo si dát rodinnou “desítku”. Tyto závody jsou klasickou technikou. Volně si pak mohou účastníci zazávodit na 30 km nebo s partou kamarádů ve firemní štafetě. Chybět tradičně nebudou ani dětské závody a bohatý doprovodný program.

Pokud chceš být součástí fenoménu běžeckého lyžování, zaregistruj se už nyní a využij nejnižší cenu startovného. Více na www.jiz50.cz. Registrace na ostatní závody seriálu ČEZ SkiTour budou spuštěny v průběhu léta 2020.

GENERÁLNÍ PARTNER

    ČEZ

HLAVNÍ PARTNEŘI

    Benzina
    Hervis
    Pojišťovna VZP
    Volkswagen - užitkové vozy

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI

    TV Nova

MARKETINGOVÝ PARTNER

    Raul!

PARTNEŘI

    Swix
    Enervit
    KAMA
    Kästle
    Leki
    Northfinder
    MSK
    Crystal Bohemia
    Boll
    ČHMÚ

MEDIÁLNÍ PARTNEŘI

    bezky.net
    Nordic
    Kamsdetmi.com
    Deník

Spolupracujeme

    Worldloppet
    Nadace Nova
    Emco
    Kudy z nudy
    Báječné ženy v běhu
    Bieg Piastow
    Outfanatic
    běžkár.sk

Logistický partner SkiTour

    DB Schenker

Za podpory

    Svaz lyžařů ČR
Výživové okénko