Na Jizerské budu pojedenácté, chystám se i na Kašperskou 30 a Orlický maraton, říká 75letý Švéd

10.1.2019   
Foto

Tommy Wernmark byl na startu Jizerské 50 deset ročníků po sobě! Na začátku roku 2018 jel kromě Jizerské 50 také Kašperskou 30. „Chtěl jsem vyzkoušet nějaké další běžecké závody a také navštívit Šumavu v zimě. Tento rok se na Kašperskou 30 chystám znovu, tentokrát s přáteli ze Švédska. A také budu na startu Orlického maratonu,“ oznamuje pětasedmdesátiletý švédský závodník.

Zkušený závodník poprvé soutěžil na běžkách v roce 1989. „Můj první závod byl Vasaloppet. Když jsem ho v roce 2003 odjel podvanácté, řekl jsem si, že už znám trať dokonale a společně s dalšími přáteli z našeho ski klubu jsme se rozhodli hledat nové výzvy. Začínali jsem v Norsku se závodem Birkebeinerennet v roce 2004, což byla vskutku těžká trasa, protože v horách zrovna řádila sněhová bouře,“ vzpomíná Tommy na své běžecké začátky.

„V následujících letech jsme vyzkoušeli další závody: Finlandia-hiihto, Tartu Maraton v Estonsku a Marcialonga v Itálii,“ pokračuje Švéd, který se na startu Jizerské 50 objevil poprvé v roce 2008. „Jizerské hory mi učarovaly, a tak jsem se rozhodl se další rok vrátit spolu s mými kamarády. Trať to není jednoduchá, terén je kopcovitý, takže pořád jedete nahoru nebo dolů. Ale to dělá závod tak vzrušujícím – vždycky přináší zajímavé situace a nádherné výhledy do krajiny.“

Zkoušel i další závody, takže může směle porovnávat. „Jel jsem závody Dolomitenlauf a König Ludwig Lauf, takže jsem toho odjel opravdu hodně. Jak už jste asi poznali, můj nejoblíbenější závod je Jizerská 50, kterou jsem jel už desetkrát. Letos pojedu pojedenácté, ale udělal jsem drobný krůček vzad a přihlásil se na 25km variantu,“ hlásí. „Všechny věci spojené s organizací, od autobusové dopravy, běžeckých tras i servisu podél trati jsou na velice kvalitní úrovni,“ pochvaluje si.

Tommy Wernmark je v současné době členem Järfälla skidklubb. „Bydlím kousek od Stockholmu, což znamená nejisté podmínky pro trénink, co se týče sněhu. Právě takové je to i nyní,“ vypráví. A jak se udržuje v kondici mimo běžkařskou sezonu? „Během roku díky běžeckým závodům Lidingöloppet, které se konají vždy na konci září ve Stockholmu. Jsem jejich součástí už 34 let. Hlavní trať je dlouhá 30 km a já už jsem ji zdolal desetkrát, stejně jako trať na 15 km. Nyní běhám 10km závod,“ říká.

Zemi v srdci Evropy navštěvuje i mimo závody, protože odtud pochází část jeho rodiny. „Moje žena pochází z Prahy, takže se ve vaší zemi cítím jako doma. Během let jsem toho v Česku hodně nacestoval, prodával jsem tam švédské stroje pro stavbu silnic a další výrobky. Do České republiky se vždycky rád podívám,“ usmívá se Tommy.

Na začátku roku 2018 už jel kromě Jizerské 50 také Kašperskou 30. „Chtěl jsem vyzkoušet nějaké další běžecké závody a také navštívit Šumavu v zimě. Opět musím říct, že organizace byla na jedničku. Bylo to moc fajn, akorát v menším měřítku než Jizerská 50. Žádný stres před startem. Tento rok se na Kašperskou 30 chystám znovu, tentokrát s přáteli ze Švédska. A také budu na startu Orlického maratonu,“ dodává matador s obdivuhodnou kondicí.

Běžecké lyžování je ve Skandinávii populárním sportem a není proto divu, že se Jizerské 50 účastní řada krajanů Tommyho Wernmarka. „Vím o tom, že mnoho Švédů jezdí Jizerskou 50. Před dvěma lety bylo osm závodníků z mého klubu na startu. Velký vliv mělo zřejmě vysílání Jizerské 50 ve švédské televizi,“ zakončuje své povídání.

GENERÁLNÍ PARTNER

  ČEZ

HLAVNÍ PARTNEŘI

  Hervis
  Pojišťovna VZP
  Volkswagen - užitkové vozy

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI

  TV Nova

MARKETINGOVÝ PARTNER

  Raul!

PARTNEŘI

  CzechTourism
  Swix
  Enervit
  Sporten
  KAMA
  Leki
  Northfinder
  Leros
  Crystal Bohemia
  ČHMÚ
  Boll

MEDIÁLNÍ PARTNEŘI

  Nordic
  Deník
  bezky.net
  Kamsdetmi.com

Spolupracujeme

  Nadace Nova
  Báječné ženy v běhu
  Outfanatic
  běžkár.sk

Logistický partner SkiTour

  DB Schenker

Za podpory

  Svaz lyžařů ČR
Výživové okénko