Marek Pazderský: Vážím si všech výkonů našich závodníků ve SkiTour

3. duben 2017
Foto

Marek Pazderský se dřív sám věnoval běžeckému lyžování na vysoké úrovni a u běžek skončil i po ukončení kariéry. Založil vlastní laufařský tým, jehož barvy obléká i nejúspěšnější český dálkový běžec Stanislav Řezáč. Od počátku hodnocení týmů v rámci SkiTour nenašel tým Silvini Madshus přemožitele a nejinak tomu bylo i letos.

Jak vznikl nápad založit v České republice profesionální lyžařský tým?

Jak to všechno vzniklo? Již dlouhé roky objíždím dálkové běhy, zvláště pak závody naší Ski tour, Ski Classics a Worldloppetu po celém světě a jak tak koukám kolem sebe, nejsem ve stopě z Čechů rozhodně sám. Sám jsem však byl co se týče servisu lyží, občerstvování, tréninků, dopravy na závody, ubytování, kamarádů se stejným zájmem a rad, které by se daly získávat, a tak jsem se musel učit krok po kroku od konkurence. V tom se v mé mysli zrodil při pohledu na Norský team United Bakeries vedený zkušeným harcovníkem Thomasem Alsgaardem nápad, že by takový team mohl fungovat jistě i u nás. Zhruba před devíti roky jsem tento tým začal budovat, postupně se mi dařilo přemlouvat nové sponzory i kamarády lyžaře, kterým má myšlenka nebyla cizí. A tak se pomalu zrodila naše malá (dnes už velká) lyžařská rodina, která je určená pro všechny milovníky bílé stopy, od nezkušených začátečníků, kterým pomáháme s prvními kroky a učíme je lyžovat, přes hobíky a amatéry, kterým pomáháme s tréninkem, výživou a výjezdy na závody, až po skutečné vrcholové sportovce, pro které zajišťujeme kompletní servis během celého roku na té nejvyšší úrovni.

Dokáže se v Česku takový tým uživit? Jaké jsou podmínky?

Tak protože fungujeme už skoro 10 let, tak se zřejmě uživit dokáže, ale popravdě je životnost takového týmu dost závislá na dobrovolnících, kteří se o tým starají ve svém volném čase, sponzorech a i samotných členech, kteří sami tým podporují. Pokud se budeme bavit jen o amatérské části, tak ta je v podstatě díky velké členské základně a sponzorům soběstačná. Horší je to už s „race teamem“, který ročně spolyká za soustředění a závody (doprava, startovní čísla, ubytování, strava, servis, občerstvování, plat) nemalé finanční prostředky a u hodně sponzorů (včetně mě) se jedná o velkou dobrosrdečnost a chuť dát někomu šanci lyžovat na vrcholné úrovni a předvést co nejlepší výkony.

Jakou podporu mají v týmu profesionální závodníci?

U nás to funguje tak, že každý člen „race teamu“ má svoji individuální smlouvu, která zohledňuje jeho kvalitu (výsledky ve světě či doma), sociální postavení (profík, pracující, student), materiální vybavení a časové možnosti reprezentace našeho týmu. Takže sečteno podtrženo od nás například Stanislav Řezáč dostává měsíční plat, zároveň všechny náklady na soustředění a závody, plus servis a občerstvení, k tomu samozřejmě veškerý materiál. Kdo umí počítat, tak ví, že se to pohybuje až k jednomu milionu korun. Na druhou stranu někteří jiní členové „race teamu“ od nás mají hrazená jen některá soustřední a materiál s občerstvením, náklady na závody se servisem jim hradíme kompletně pouze v Čechách. Ani to samozřejmě není málo. Řekněme, že náklady na jednoho takového člena jsou od 20 – 50 000 Kč. Mrzí mě jen to, že u nás v republice je spousta závodníků, kteří přijdou a jako první se ptají, kolik nám dáš, když za vás budu jezdit. Na to neslyším a většinou si pak najdou místo v jiném týmu. U nás je na prvním místě to, že někdo chce lyžovat sám od sebe a ne za peníze. A pokud je jeho výkonost dobrá, tak se může dostat mezi více podporované závodníky. Díky tomu se nám, myslím, daří udržet dobrou partu a nebrat do týmu jen klasické české „vyčůránky“.

Letos jste ovládli seriál SkiTour, účastníte se ale i závodů SkiClassics. Co je pro tým prioritou?

Seriál SkiTour je největším seriál u nás a ovládli jsme ho zatím vždy od založení týmové soutěže, a to zejména díky výborným výkonům našich závodníků a závodnic. Kvůli závodům Ski Classics ve světě, které pro nás zatím byly jasnou prioritou, si tak závodníci musejí poradit s horším servisem lyží i horším občerstvením podél trati, neboť se závody kolikrát překrývají. To nejlepší co máme, vyráží každý týden reprezentovat do světa, kde se nám stále daří držet se světové špičky a výrazně neztrácet. Proto si hodně vážím všech letošních výkonů ve SkiTour a doufáme, že se nám to v budoucnu podaří ještě zlepšit.

Jaké máte cíle do příští sezóny?

Ty nejvyšší Je těžké o tom teď mluvit, neboť teprve podepisujeme sponzorské smlouvy, sestavujeme podobu týmu na další rok a spřádáme plány, co pro nás bude nadále prioritou. Jasné je zatím jen to, že chceme a máme chuť pokračovat v započaté práci i nadále.

Ilustrace

Bedřichovský NLM (5.-6. 1. 2018)

Jizerské hory

Jizerky v jiném světle? To je Night Light Marathon, který zahajuje seriál SkiTour od roku 2014. Běžci na lyžích s čelovkami startují tento jedinečný závod na Bedřichovském stadionu, tedy v místě, kde se jezdí i legendární ČEZ Jizerská 50!

Ilustrace

Kašperská 30 (20.-21. 1. 2018)

Churáňov, Šumava

Šumavou klasicky nebo volně! Závod na Šumavě nabízí závodníkům třicetikilometrovou trasu, výběr techniky je však pouze na nich. Závodníci však mohou absolvovat 30 kilometrů klasicky a 30 kilometrů volně dohromady. Šestý ročník Kašperské 30 jistě prověří běžkařské zkušenosti všech účastníků SkiTour.

Ilustrace

Karlovská 50 (27. 1. 2018)

Velké Karlovice, Beskydy

Unikátní atmosféra a jedinečná trať, to je závod ve Velkých Karlovicích. Projeďte na běžkách 50 nebo 25 kilometrů malebnými valašskými vesničkami a jejich okolím. Start závodu je dostihovém závodišti, následuje přejezd přes železniční trať a výstup na sjezdovku. Na atraktivnosti trasy dodávají i širé romantické pláně mezi sady s jabloněmi.

Ilustrace

Orlický maraton (3.-4. 2. 2018)

Deštné v Orlických horách

První únorový víkend ožije již po třitřicáté Deštné v Orlických horách. Je libo 40 kilometrů klasicky, nebo raději o dvacetikilometrové kolečko méně, kde si závodníci mohou vybrat mezi volnou a klasickou technikou? Náročná trasa a její profil dají závodníkům pořádně zabrat, jen těžko najdou místo, kde by si mohli dovolit trochu odpočinku.

Ilustrace

ČEZ Jizerská 50 (16.-18. 2. 2018)

Bedřichov, Jizerské hory

6 000 závodníků, 50 kilometrů, tři desítky národností, jedinečná atmosféra, to vše a mnohem více je jeden závod: Jizerská 50! V roce 2017 se uskuteční už 50. ročník. Závod v Jizerských horách startuje v novém termínu o třetím únorovém víkendu v Bedřichově.

Ilustrace

JeLyMan (24.-25. 2. 2018)

Velké Vrbno, Jeseníky

Seriál SkiTour uzavírá závod na pomezí Králického Sněžníku, Rychlebských hor a Hrubého Jeseníku. JeLyMan je součástí největšího seriálu v běhu na lyžích u nás od roku 2014. Zakončete zimu 40 km či 20 km během na lyžích z Velkého Vrbna a zpět. Na trati jsou prudká i táhlá stoupání, stejně tak jako dlouhé roviny.

Generální partner

 • ČEZ

Hlavní partneři

 • Hervis
 • Pojišťovna VZP, a.s.
 • Volkswagen - užitkové vozy
 • Pohlednice on-line

Partneři

 • DB Schenker
 • Enervit
 • Crystal Bohemia
 • KAMA
 • CzechTourism
 • Nature Valley
 • SWIX

Marketingový partner

 • RAUL

Mediální partneři

 • ČT4 Sport
 • Kamsdetmi.com
 • SKI magazín
 • Nordic
 • Snow
 • Svět outdooru
 • Skinordic.cz
 • Pohora.cz
 • bezky.net
 • Mediatenor

Oficiální dodavatelé

 • TKF

Za podpory

 • Svaz lyžařů ČR
Výživové okénko
Banner 1
Banner 2
Banner 3