Radek Šretr: Je skvělé, jak u nás fungují laufařské týmy

28. březen 2017
Foto

Radek Šretr v letošním roce posílil profi tým Atlas Craft a hned si připsal vítězství v celkovém hodnocení Velké SkiTour, kdy zvítězil hned ve dvou závodech seriálu. Skvělý výsledek zaznamenal i na Jizerské 50. Kterého výsledku si cení nejvíce a jaké jsou podmínky v českých laufařských týmech?

Jak jste si užil letošní ročník SkiTour?

Letošní ročník byl po dlouhé době výjimečný už jen tím, že byl sníh a jezdilo se na klasických tratích. Po pár letech jsem zase trochu víc trénoval. Hlavně jsem začal jezdit soupaž, což jsem nikdy před tím netrénoval, ale když chcete jezdit vpředu, nic jiného vám nezbude. Bylo to znát. Letošní sezóna byla opravdu pěkná a hezky jsem si zazávodil.

Který závod se vám líbil nejvíce?

Orlický maraton, jsou tam velmi těžké tratě, jako jediný ze všech závodů se jel klasicky, a to mám rád. Sněhové podmínky byly takové, že nešlo soupažit, sníh byl měkký a bořily se i velké košíky. Tím nechci říct, že se mi ostatní nelíbily, všechny závody byly výborné a pěkně připravené. Všem organizátorům každého závodu patří velké dík.

Jakého výsledku si v letošní sezóně ceníte nejvíce?

Pokud bych měl vybírat z českých závodů, tak jednoznačně Jizerská. Jelo se mi dobře i výsledek byl slušný. Celkově určitě Vasák, jel jsem ho poprvé. Sice výsledek byl z mého hlediska špatný, nejelo se mi dobře, měl jsem nějaké zdravotní potíže a nevěděl jsem, do čeho jdu. Takhle dlouhou soupaž jsem nejel ani na tréninku. Tréninky jezdím maximálně 2 – 2,5 hodiny, na víc není čas. Ale nakonec jsem byl spokojený a hlavně rád, že jsem to ujel a nevzdal.

Jaké máte tréninkové podmínky?

Základ je, že mě v tom žena podporuje. Trávím hodně času na tréninku místo s rodinou, i když se snažím chybět doma co nejméně. Na soustředění nejezdím, na to není čas ani peníze. Musím si na svůj koníček nejdřív vydělat. V mé práci jsem stále někde po světě, takže nějaký pevný harmonogram tréninků a hlavně tréninkových prostředků nemám. Běhat lze všude, ale kolečkové lyže a kolo už je daleko větší problém, jak na přepravu, tak na místa, kde se dá jezdit. Letošní první soustředění jsem absolvoval týden před La Sgambedou v Livignu s novým týmem Atlas Craft Team, se kterým jsem se dohodl až na podzim. Byl to vlastně první týden s týmem, i když všechny závodníky a servis znám dlouhá léta. Jel jsem tam s nimi asi jen dva tréninky, chlapi už měli trochu víc natrénováno na lyžích a bylo to znát. Já potřeboval ještě najezdit nějaké objemy. Určitě by byla potřeba jezdit víc na skupinové tréninky, kvalita tréninku a závodů by pak byla úplně jiná.

V loňském roce jste závodil v týmu Lukáše Bauera, letos jste oblékal barvy Atlas Craft týmu, jaké panují podmínky v českých laufařských týmech?

Myslím si, že tohle opravdu nemohu soudit, protože u Lukáše jsem byl jako hobby jezdec, dohodli jsme se, že za něj objedu jen pár závodů. Jezdil jsem v Čechách a vše si zajištoval sám. S profi týmem jsem s nimi nikde nebyl a neměl ani nic společného. Kdežto v Atlasu jsem jako profi jezdec a fungovalo to hodně týmově. Sezona v týmu se mi líbila a dařilo se mi. Jsem opravdu rád, že tyto týmy v Čechách fungují a lidem, kteří se o to zasloužili, patří veliké dík.

Ilustrace

Bedřichovský NLM

Jizerské hory

Jizerky v jiném světle? To je Night Light Marathon, který zahajuje seriál SkiTour od roku 2014. Běžci na lyžích s čelovkami startují tento jedinečný závod na Bedřichovském stadionu, tedy v místě, kde se jezdí i legendární ČEZ Jizerská 50!

Ilustrace

Kašperská 30

Churáňov, Šumava

Šumavou klasicky nebo volně! Závod na Šumavě nabízí závodníkům třicetikilometrovou trasu, výběr techniky je však pouze na nich. Závodníci však mohou absolvovat 30 kilometrů klasicky a 30 kilometrů volně dohromady. Šestý ročník Kašperské 30 jistě prověří běžkařské zkušenosti všech účastníků SkiTour.

Ilustrace

Karlovská 50

Velké Karlovice, Beskydy

Unikátní atmosféra a jedinečná trať, to je závod ve Velkých Karlovicích. Projeďte na běžkách 50 nebo 25 kilometrů malebnými valašskými vesničkami a jejich okolím. Start závodu je dostihovém závodišti, následuje přejezd přes železniční trať a výstup na sjezdovku. Na atraktivnosti trasy dodávají i širé romantické pláně mezi sady s jabloněmi.

Ilustrace

Orlický maraton

Deštné v Orlických horách

První únorový víkend ožije již po třitřicáté Deštné v Orlických horách. Je libo 40 kilometrů klasicky, nebo raději o dvacetikilometrové kolečko méně, kde si závodníci mohou vybrat mezi volnou a klasickou technikou? Náročná trasa a její profil dají závodníkům pořádně zabrat, jen těžko najdou místo, kde by si mohli dovolit trochu odpočinku.

Ilustrace

ČEZ Jizerská 50

Bedřichov, Jizerské hory

6 000 závodníků, 50 kilometrů, tři desítky národností, jedinečná atmosféra, to vše a mnohem více je jeden závod: Jizerská 50! V roce 2017 se uskuteční už 50. ročník. Závod v Jizerských horách startuje v novém termínu o třetím únorovém víkendu v Bedřichově.

Ilustrace

JeLyMan

Velké Vrbno, Jeseníky

Seriál SkiTour uzavírá závod na pomezí Králického Sněžníku, Rychlebských hor a Hrubého Jeseníku. JeLyMan je součástí největšího seriálu v běhu na lyžích u nás od roku 2014. Zakončete zimu 40 km či 20 km během na lyžích z Velkého Vrbna a zpět. Na trati jsou prudká i táhlá stoupání, stejně tak jako dlouhé roviny.