Kamila Bořutová: Závodění je pro mě neskutečný relax

21. březen 2017
Foto

Vítězka celkového hodnocení SkiTour, Kamila Bořutová, žije dlouhodobě v Kanadě. Na zimu si však bere dovolenou a tráví jí i s rodinou v České republice. Rozhodně se však během ní nefláká, v letošním roce absolvovala 5 závodů SkiTour a ovládla tak celkové pořadí Velké SkiTour a druhé místo vybojovala na kratších vzdálenostech. Jak se dá skloubit pracovní život v Kanadě se závoděním v Evropě?

Závodů SkiTour se účastníte už několik let, jak jste si užila letošní ročník?

Letošní ročník byl úžasný, protože sněhové podmínky nabízely luxusní tratě a člověk se nemusel bát, že se závody budou bud zkracovat, rušit, či posouvat na jiný termín.

SkiTour je moje oblíbená závodní série. Celý seriál je velmi profesionálně vedený a na každých závodech je velmi kvalitní zázemí (vyhřívané šatny, mazací stany, občerstvení po závodě a vždy nějaká dobrota od místních organizátorů).

Který závod se vám líbil nejvíce?

Všechny závody letošní SkiTour se mi moc líbily, ale asi nejvíce mi utkvěla v hlavě Karlovská 50. Tento závod má svoje kouzlo a atmosféru. Plno lidí, kteří povzbuzují kolem trati, i nádherný terén nabízející kouzelný závod.

V cíli potom nejen dobré občerstvení v místní škole, ale domácí frgále a slivovice, které doplní atmosféru celého závodu. Organizátoři tento závod berou velmi seriózně a na nikoho nezapomenou. Též pár stánků, kde se dají i koupit dárečky pro blízké a závodní den je dokonale naplněn.

Letos jsem Karlovskou i vyhrála a bylo to takové zadostiučinění, neboť v loňském roce jsem těsně před startem odjížděla se zánětem průdušek a závod jsem nemohla absolvovat.

Krom SkiTour absolvujete i mnoho dalších závodů, včetně extrémních závodů typu Artic Circle race, jak se na takový závodní program připravujete?

V mém věku už to dělám pro zábavu, a tak se o nějaké seriózní přípravě moc mluvit nedá. Myslím si, že to dělám jako většina ostatních hobíků. Buď jdete na trénink před prací či po práci. Já preferuji brzy ráno před prací. Ale též to není vždy a pořád. Žádný tréninková plán už posledních 15 let nemám. Poslouchám svoje tělo a podle toho se orientuji.

Jak lze skloubit práci a život v Kanadě se závodní sezónou v Česku?

Pracuji a žiji většinu roku v Kanadě, ale na část zimy si pak jezdím odpočinout do Čech, odkud pocházím a kde máme stálé skvělé zázemí a hodně kamarádů. Moje práce je hodně fyzicky i psychicky náročná, takže závodění je pro mě neskutečný relax a znovunabytí energie do dalších měsíců práce. Je to pro mě zasloužená dovolená.

Jezdíme i s našimi dvěma syny, kteří chodí na 3 - 5 týdnů do české školy, kde dělají rozdílové zkoušky z češtiny a vlastivědy. Mají tak možnost poznat více ze svých českých kořenů a ten měsíc jim vždy velmi prospěje v lepší slovní zásobě.

Jaké máte v Kanadě tréninkové podmínky?

Bydlíme v Canmore v Albertě, v srdci Skalistých hor, kde jsou velmi dobré podmínky pro zimní sporty. Je to Kanadské národní centrum pro běh na lyžích a biatlon, něco jako Jablonec nad Nisou a Liberec u nás v Čechách. Většinou se zde dá lyžovat na sněhu již od začátku listopadu, i když zpočátku jenom na omezeném okruhu z navezeného sněhu. V hlavní sezóně zde pravidelně upravují desítky kilometru tratí.

Jakého výsledku si v letošní sezóně ceníte nejvíce?

Odjela jsem 5 závodů SkiTour a všechny měly něco do sebe. Největší radost jsem měla i přes nepřízeň počasí na Orlickém maratonu, protože jsem poprvé v životě porazila Zuzku Kocumovou v přímém souboji. Už několikrát byla o chlup přede mnou, ale teprve nyní se mi podařilo ji předjet. Zuzka je ovšem neskutečně silná, takže mám zase na pár sezón vystaráno. Ona se hned tak nedá. :)

Jinak jsem měla též obrovskou radost z letošní Jizerské 50. Padesátá 50 se mi vryla pod kůži, a to hned z několika důvodů: Organizátoři si dali tu práci a pozvali letos všechny vítěze Jizerské 50 z loňských let. Udělali pro ně překvapení formou vyhlášení všech vítězů při slavnostním zahájení v pátek večer v Bedřichově. A pak jsem letos mohla jet v elitě a to se hned jinak jezdí, když se člověk nemusí mačkat mezi mraky lidí.

Ilustrace

Bedřichovský NLM (5.-6. 1. 2018)

Jizerské hory

Jizerky v jiném světle? To je Night Light Marathon, který zahajuje seriál SkiTour od roku 2014. Běžci na lyžích s čelovkami startují tento jedinečný závod na Bedřichovském stadionu, tedy v místě, kde se jezdí i legendární ČEZ Jizerská 50!

Ilustrace

Kašperská 30 (20.-21. 1. 2018)

Churáňov, Šumava

Šumavou klasicky nebo volně! Závod na Šumavě nabízí závodníkům třicetikilometrovou trasu, výběr techniky je však pouze na nich. Závodníci však mohou absolvovat 30 kilometrů klasicky a 30 kilometrů volně dohromady. Šestý ročník Kašperské 30 jistě prověří běžkařské zkušenosti všech účastníků SkiTour.

Ilustrace

Karlovská 50 (27. 1. 2018)

Velké Karlovice, Beskydy

Unikátní atmosféra a jedinečná trať, to je závod ve Velkých Karlovicích. Projeďte na běžkách 50 nebo 25 kilometrů malebnými valašskými vesničkami a jejich okolím. Start závodu je dostihovém závodišti, následuje přejezd přes železniční trať a výstup na sjezdovku. Na atraktivnosti trasy dodávají i širé romantické pláně mezi sady s jabloněmi.

Ilustrace

Orlický maraton (3.-4. 2. 2018)

Deštné v Orlických horách

První únorový víkend ožije již po třitřicáté Deštné v Orlických horách. Je libo 40 kilometrů klasicky, nebo raději o dvacetikilometrové kolečko méně, kde si závodníci mohou vybrat mezi volnou a klasickou technikou? Náročná trasa a její profil dají závodníkům pořádně zabrat, jen těžko najdou místo, kde by si mohli dovolit trochu odpočinku.

Ilustrace

ČEZ Jizerská 50 (16.-18. 2. 2018)

Bedřichov, Jizerské hory

6 000 závodníků, 50 kilometrů, tři desítky národností, jedinečná atmosféra, to vše a mnohem více je jeden závod: Jizerská 50! V roce 2017 se uskuteční už 50. ročník. Závod v Jizerských horách startuje v novém termínu o třetím únorovém víkendu v Bedřichově.

Ilustrace

JeLyMan (24.-25. 2. 2018)

Velké Vrbno, Jeseníky

Seriál SkiTour uzavírá závod na pomezí Králického Sněžníku, Rychlebských hor a Hrubého Jeseníku. JeLyMan je součástí největšího seriálu v běhu na lyžích u nás od roku 2014. Zakončete zimu 40 km či 20 km během na lyžích z Velkého Vrbna a zpět. Na trati jsou prudká i táhlá stoupání, stejně tak jako dlouhé roviny.

Generální partner

 • ČEZ

Hlavní partneři

 • Hervis
 • Pojišťovna VZP, a.s.
 • Volkswagen - užitkové vozy
 • Pohlednice on-line

Partneři

 • DB Schenker
 • Enervit
 • Crystal Bohemia
 • KAMA
 • CzechTourism
 • Nature Valley
 • SWIX

Marketingový partner

 • RAUL

Mediální partneři

 • ČT4 Sport
 • Kamsdetmi.com
 • SKI magazín
 • Nordic
 • Snow
 • Svět outdooru
 • Skinordic.cz
 • Pohora.cz
 • bezky.net
 • Mediatenor

Oficiální dodavatelé

 • TKF

Za podpory

 • Svaz lyžařů ČR
Výživové okénko
Banner 1
Banner 2
Banner 3